Generálne upratovanie vo firme: zistite, ako naň a ako si ustrážite profíkov z upratovacej firmy

Keď prebieha upratovacia generálka, spojte s ňou inventúru materiálu a zbavte sa zbytočného odpadu. Začnite v interiéri a zhora dole. Potom prejdite k vyčisteniu vonkajšieho priestoru. Pokiaľ si najmete profíkov, máte istotu, že použijú šetrné metódy aj prostriedky a upratovanie prebehne rýchlo. Prečítajte si, ako sa pri generálnom upratovaní postupuje a čo si ustrážiť pri upratovacej firme.

nuno-silva-Rcsa_Rg77Tc-unsplash

Generálne upratovanie sa výrazne líši od klasického pravidelného vysávania a upratovania sociálnych zariadení. Keď sa doň pustíte, čaká vás:

 1. hrubá fáza: zbavíte sa odpadu, pretriedite a odpíšete zničený materiál, zametiete a vysajete hrubý prach a nečistoty,
 2. hĺbková fáza: vyčistíte všetko vybavenie exteriéru aj interiéru vrátane stropu, stien a podláh,
 3. finalizácia: výsledok čistenia vyšperkujete, vyleštíte sklá a zasklené miestnosti, vydezinfikujete povrchy,
 4. kontrola: prejdete priestor so správcom objektu a vedúcim upratovania a necháte si doladiť nedostatky.

Keď spojíte upratovanie s inventúrou materiálu, bude to drina. Dostanete sa ale k všetkým regálom a zapadnutým kútom skladu. Zlaďte sa preto s upratovacou firmou. Zvládnete všetko na jeden záťah a s drobnými prácami vám pomôžu aj vlastní zamestnanci.

„Dobrú upratovaciu firmu spoznáte tak, že vám generálny upratovanie navrhne na mieru. Keď si vyžiadate čistenie žiariviek v sklade vo výške 4 metrov nad zemou alebo umývanie okien vrátane vonkajších žalúzií v administratívnej budove, zvládne to. Mala by na to mať totiž vyškolených ľudí na výškové práce a vlastné vybavenie, “ vysvetľuje Simona Zagora, obchodná riaditeľka upratovacej firmy Setru to!

Keď na takú narazíte, overte si ešte, či zamestnáva skúsených odborníkov, alebo využíva brigádnikov, ktorí sa to u vás ešte len naučia. Pýtajte sa na splnenie legislatívy pre ochranu zdravia pri práci a tiež na členstvo v niektorej z oficiálnych organizácií, ako je Česká asociácia upratovania a čistenia. Jedine tak sa poistíte, že výsledok splní vaše očakávania. 

Ako upratovať sklad a výrobu

Priemyselné priestory bývajú veľké a plné zákutí a technológií, ktoré vyžadujú špeciálnu upratovaciu starostlivosť. Najväčšiu pozornosť v skladoch, výrobe a ďalších priemyselných priestoroch, ako sú napríklad lakovne, venujte čistote podlahy, aby sa tu tvorilo čo najmenej prachu.

„Keď sa pustíte do generálneho upratovania v sklade, kde nie je špeciálna podtlaková vzduchotechnika, najprv sa zamerajte na prach na podlahe, stenách, žiarivkách, potrubí, a keď máte tú možnosť, aj na regáloch skladu. Niektoré sklady vyčistíte len pri inventúre, pretože je tovar buď veľmi, alebo extrémne ťažký a nepohnete s ním ľahko na druhú stranu haly,“ doplňuje Simona Zagora.

Nechajte si vypracovať upratovací plán, kde by nemalo chýbať:

 • zametanie a vysatie celého priestoru s profesionálnym zametacím strojom a vysávačom,
 • vysatie prachu zo stien, vykurovacích telies, potrubí, žiariviek, ventilácie aj klimatizácie,
 • vyčistenie vnútorných prieduchov ventilácie a klimatizácie vrátane výmeny filtrov,
 • umytie všetkých vyvýšených plôch, odkiaľ ste už vysali prach,
 • vyčistenie a odmastenie skladových regálov a výrobných technológií, 
 • vysatie, vytepovanie a vyčistenie protiúnavových rohoží a čistiacich zón vnútri priestorov,
 • vytretie a povrchové ošetrenie podláh pomocou automatických umývacích strojov.

„Čistenie veľkých plôch by nemalo zabrať viac ako deň, aby vám nenarušilo prevádzku alebo výrobu. Keď doň zapojíte vlastných zamestnancov, nezabudnite na bezpečnosť práce. V sklade plnom umývacích strojov a vysokozdvižných vozíkov totiž hrozí pád či úraz. Keď si vytvoríte s upratovacou firmou podrobný plán vrátane harmonogramu, ľahko sa rizikám vyhnete,“ vysvetľuje Simona Zagora.

Prečítajte si, ako označíte miesta, kde hrozí pád a ktoré ďalšie bezpečnostné značky a cedule patria do vašej prevádzky. >>

Ako upratovať kancelárske priestory

Na menšom priestore a s väčšou koncentráciou ľudí počítajte s viac nečistotami. Aj keď priestory pravidelne udržujete, baktérie a prach sa usadzujú pod podhľadmi, na automatoch, na kľučkách, pracovných stoloch, ale najmä na toaletách a v kuchynkách. 

„Dnešná doba si žiada kompletnú dezinfekciu priestorov. Preto požičiavame do firiem ozónové generátory, ktoré odstránia baktérie, vírusy, pachy a ďalšie škodlivé látky zo vzduchu aj všetkých povrchov. Vo veľkých open space priestoroch odporúčame ich použitie dvakrát do mesiaca, v malých kanceláriách stačí len raz,“ objasňuje Simona Zagora.

Pri generálnom upratovaní kancelárií si preto nechajte do plánu zaradiť:

 • precízne upratanie kuchynky vrátane odsávania, umývačky, chladničky, mikrovlnnej rúry, všetkých skriniek a poličiek, drezu a podlahy,
 • upratovanie vstupných priestorov s čistením kobercov, rohoží, celej plochy recepcie, podhľadov, svetiel, kúrenia, vypínačov aj zásuviek a zasklených častí stien,
 • vyčistenie kancelárií a zasadacích miestností vrátane dezinfekcie povrchov, ako sú stoly, klávesnice, myši a monitory počítačov, 
 • vyčistenie kobercov, sedačiek a čalúnených kancelárskych stoličiek s umývaním ich konštrukcie,
 • umývanie dverí a okien vrátane dezinfekcie kľučiek a držadiel,
 • vyčistenie klimatizácie a ventilácie s výmenou filtrov,
 • dezinfekcia vypínačov v celej administratívnej budove,
 • a precízne upratovanie sociálnych zariadení vrátane odvápnenia perlátorov batérií, vyčistenia odpadov a dezinfekcie a vyleštenia obkladov.

„Keď prídeme na toalety vo veľkých priemyselných priestoroch, bývajú obložené kachličkami od podlahy až po strop. Vďaka tomu sa dajú umyť špeciálnymi bezdotykovými strojmi. Dokonale ich vyčistíme vysokotlakovým strojom, ktorý v sebe skrýva aj aplikátor dezinfekčných prostriedkov, vysávač vody a sušič povrchov. Jeden stroj tak perfektne vyčistí celý priestor,“ doplňuje Simona Zagora.

Ako upratovať vonkajšie priestory firmy

Chodníky, cesty, parkoviská, schody a rampy vyžadujú čistenie aspoň dvakrát do roka. Vysokotlakovými čističmi s umývacími strojmi s kefami umyjete bežné nánosy prachu, zašliapané žuvačky aj olejové škvrny. Dokonca sa s nimi zbavíte aj buriny, ktorá prerastá medzi dlažbou.

Pokiaľ upratovanie vonkajšieho priestoru spojíte s čistením vonkajšieho tienenia a fasády, nezabudnite firme zadať umývanie okien až po týchto úkonoch. Okná by sa aj s najšetrnejším zaobchádzaním zašpinili a museli by ste ich umývať znovu.

Prečítajte si tiež, ako vybrať vonkajšie vybavenie vrátane posedenia, aby vám vydržalo roky. >>

„Pokiaľ natrafíte na firmu, ktorá s čistením vonkajších priestorov zvláda aj záhradnícke práce, nechajte si na jar ostrihať stromy, kry aj trávniky. S generálnou údržbou zeleno vám firma v areáli vyzbiera tiež odpadky, doplní na plochy k rastlinám mulčovaciu kôru aj okruhliaky,“ radí Simona Zagora.

Upratovacej firme tiež do plánu pridajte vyčistenie:

 • dopravných značiek, ukazovateľov a sférických zrkadiel,
 • bezpečnostného zábradlia,
 • výstražných stĺpikov,
 • sklopných parkovacích zábran,
 • retardérov a spomaľovacích vankúšov.

Čo si ustrážiť v priebehu aj pri kontrole upratovania

Hneď ako sa s upratovacou firmou dohodnete na generálnom upratovaní, ustrážte si harmonogram, použité prípravky a postupy a nakoniec aj výsledok. Ako by priebeh aj výsledný stav mal vyzerať, dohodnite v zmluve a zaneste do upratovacieho plánu

Dohodnite sa presne na:

 • termínoch, kedy sa ktorá časť firmy uprace a kedy môžete výsledok skontrolovať,
 • kvalite použitých prípravkov a trvajte na tých, ktoré šetria životné prostredie aj zdravie zamestnancov,
 • nákupe čistiacich prostriedkov najlepšie vo veľkých baleniach a vysokých koncentráciách, aby vydržali na viac cyklov upratovania,
 • druhu upratovacích prístrojov, ktoré budú šetrné pre interiér aj exteriér firmy,
 • spôsobe kontroly, ktorá bude na toaletách či v kuchynke obsahovať napríklad test bioluminescencie (test na prítomnosť organického znečistenia pomocou detekcie svetla).

Pri výbere čistiacich prostriedkov sa pozerajte po ekoznačkách, ktoré garantujú šetrnejšie upratovanie k prírode aj k zdraviu zamestnancov. Hľadajte čistiace a pracie prostriedky s logami:

„V priemyselných a potravinárskych prevádzkach sa vyžaduje čistota na vysokej hygienickej úrovni. Preto sa tu každý deň používajú profesionálne nástroje, ako je luminometer, ktorý odhaľuje prítomnosť organického znečistenia na povrchoch. Ide o prístroj, ktorý pomocou tyčinky na ster a kapsuly s roztokom, ktoré doň vložíte, počas pár sekúnd odhalí, či je povrch hygienicky čistý, alebo umytý len tak naoko,“ popisuje pokročilú technológiu Simona Zagora.

Prečítajte si tiež, ako zlikvidujete šetrne sorbenty. >>

TIP: Pokiaľ sa pustíte do generálneho upratovania sami, pripravíme vám ponuku čistiacich prostriedkov a potrebných strojov na mieru. Dajte nám vedieť, do akého upratovania sa chcete pustiť a radi vám poradíme.


Písali sme o:

Dezinfekční, úklidové a hygienické prostředky

Úklidový set s mopem z mikrovlákna a úklidovým vozíkem TTS

Smetáky a úklidové prostředky

plochy_mop

Ďalšie články, ktoré vám pomôžu