[Návod] Ako zoštíhlite procesy vo výrobe a ušetríte

Odbavíte viac zákaziek, ušetríte čas pracovníkov a využite svoje zdroje bezo zvyškov. Naštartujte zmeny vo výrobe pomocou štíhlych procesov, ktoré zaistia hladký priebeh na všetkých pracoviskách a prispejú k vyššej ziskovosti vašej firmy.

[Návod] Ako zoštíhlite procesy vo výrobe a ušetríte

Princípy štíhlej výroby sú súčasťou štíhleho riadenia alebo lean managementu. Je to súbor logických metód, ktoré sú efektívne, ale často sa na ne vo výrobe zabúda. Keď ich zavediete v celej firme na dennej báze, stanete sa dobrým hospodárom, ktorý rozumne nakladá s časom a úsilím zamestnancov, materiálom aj priestorom.

„Tak, ako rastie naša firma, narastá aj objem práce vo výrobe. Kvôli tomu nám už nevyhovujú staré procesy. Zaviedli sme preto niektoré zo štíhlych procesov. Chceme s nimi odstrániť zbytočné prestoje aj pohyb vo výrobe, a tým ušetriť aj prácu ľuďom,“ vysvetľuje Jan Gajdoš, riaditeľ výroby vo firme NEVA, ktorá sa špecializuje na výrobu vonkajšieho tienenia.

Predstavte si pracovníka, ktorý dlho blúdi po hale, keď hľadá materiál alebo nástroje. Čaká na ďalšiu prácu, aby na ňu nadviazal, a navyše potom premieta nad ďalším postupom. Toto efektívne neznie, však.

Dobre organizovanú výrobu spoznáte podľa toho, že:

  • pracovisko ľahko upravíte podľa aktuálnych potrieb výroby,
  • materiály a nástroje majú pracovníci poruke,
  • je bezpečná, dobre organizovaná a v priestore sa ľahko orientujete,
  • je ergonomická a ľudia sú vďaka tomu rýchli, starostliví a zohratí v tíme, 
  • zamestnanci tu majú tiež zázemie na odpočinok.

Pozrite sa, čomu venovať pozornosť a aké metódy sú vhodné pre vás. Ešte skôr, ako sa pustíte do ich zavádzania, identifikujte vo výrobe plytvanie. Od nákupu materiálu až po balenie produktu. 

1#  Začnite u seba a motivujte kolegov

Aj zdanlivé detaily nakoniec ovplyvnia ziskovosť firmy. Buďte preto pripravení začať od piky. Naučíte sa vnímať súvislosti a vplyv nedostatkov, napríklad vplyv ergonómie a čistého prostredia na výkon vašich zamestnancov a ich chorobnosť. Buďte tiež otvorení neustávajúcemu učeniu a zdokonaľovaniu.

Využite na dosiahnutie cieľov metódu DMAIC:

  • pomenujte si ciele a stanovte plán na ich dosiahnutie,
  • stanovte merateľné ukazovatele ich dosiahnutia,
  • urobte analýzu problému (určite kedy, kde problém vzniká, prečo a čo spôsobuje),
  • navrhnite spôsob, ako procesy zlepšiť, 
  • otestujte zavedenie zmeny a sledujte priebežne výsledky.

Predstavte si, že vaším cieľom je znížiť čas na nastavenie stroja pri zmene výroby na iný typ produktov. Preskúmajte, prečo je proces zdĺhavý, popíšte dôvody, prečo je nastavovanie pomalé a ako ovplyvňuje oneskorenie výroby. Na základe zistených príčin navrhnite riešenie a vyskúšajte ho. 

Aby ste po zavedení štíhlych procesov dosahovali dobré výsledky, potrebujete do príprav aj realizácie zmien zapojiť zamestnancov. Teda všetkých, ktorí sú ochotní s vami na zmene spolupracovať a podporovať ju.

Zamestnanci nové prístupy prijali pozitívne. Princípy sme im detailne vysvetlili a hneď ako prekonali počiatočnú nedôveru, začali zmeny vnímať ako príležitosť, s ktorou sami vytvoria alebo upravia niektoré procesy, zhŕňa Jan Gajdoš.

Zoštíhlite postupne svoje myslenie a urobte z neho súčasť firemnej kultúry. Tvoria ju ľudia, ich presvedčenie a motivácia robiť veci určitým spôsobom. Budete potrebovať ich odhodlanie a dôslednosť pri pátraní, čo zlepšiť a disciplínu pri dodržiavaní nastavených procesov. 

2# Zistite, kde sa plytvá

Využite procesné analýzy a časové snímky. Objavíte, kde dochádza k prestojom alebo nešikovnej manipulácii, ktorá obmedzuje plynulosť výroby a informácií. Príčiny plytvania odhalíte pomocou analytickej techniky Value Stream Mapping, ktorá graficky zachytáva procesy vo firme.

Alebo vyskúšajte špagetový diagram. Ide o nákres, ktorým zachytíte pohyb zamestnancov na pracovisku, ale aj cestu výrobku alebo dokumentov. Podľa náčrtu napríklad zistíte, či pracovníkov nezdržuje prebiehanie medzi výrobným strojom a náradím alebo materiálom.

Každý princíp štíhlej výroby sme merali inak. Výstupy merania sme ale nevyhodnocovali sami, pracovali sme s externou firmou a porovnávali sme napríklad špagetový snímok zo dňa pred a po zavedení zmien,“ objasňuje voľbu metódy Jan Gajdoš.

3# Udržujte výrobu organizovanú a čistú 

Zlepšite bezpečnosť práce, kvalitu výrobkov a podporte produktivitu zamestnancov pomocou 5 pravidiel známych ako 5S:

  • vytrieďte nepotrebné veci a rovno sa ich zbavte,
  • udržujte čistotu, predídete tak znehodnoteniu produktov alebo predčasnému opotrebovaniu strojov,
  • majte nástroje, materiál aj výrobky prehľadne usporiadané a dobre označené, 
  • zaistite ľahkú orientáciu v priestore pomocou bezpečnostných značiek a cedúľ,
  • zoznámte s pravidlami pracovníkov,
  • trvajte na ich dodržiavaní a overujte ich udržateľnosť.

4# Zdokonaľujte procesy prístupom Kaizen

Slovo kaizen znamená „zmena k lepšiemu“ a tento prístup je založený na priebežnom zlepšovaní. Ide o rutinné odstraňovanie  drobných nedostatkov, ktoré zhoršujú produktivitu, kvalitu výrobkov a schopnosť dodávať produkty zákazníkom. Týka sa všetkých, od manažérov po robotníkov vo výrobe. Najprv podporte svojich pracovníkov v pravidelnom zaznamenávaní vecí na zlepšenie. Dozviete sa vďaka tomu, ako procesy v skutočnosti fungujú.  

„Najväčší kus práce sme urobili v našej drevovýrobe. Upravili sme tu celý výrobný proces a podarilo sa nám zachovať aj všetky pracovné miesta. A výsledkom je razantné zrýchlenie výroby. Teraz totiž zvládame za rovnaký čas vyrobiť trojnásobok produktov. Tiež sme ušetrili dosť miesta v skladoch, pretože sme upravili množstvo výrobkov na jednu dávku a nemáme ich preto toľko naraz rozpracovaných,“ hodnotí výsledky Jan Gajdoš.

Pokiaľ narazíte na problém, ktorý treba vyriešiť, snažte sa porozumieť jeho príčinám. Poslúži vám dobre metóda 5× prečo. Odpovedzte si napríklad na otázku: „Prečo pracovníkom nejde oprava stroja rýchlejšie?“ Svoju odpoveď vzápätí preverte ďalším prečo, ako to robia deti. Môžete si byť istí, že po piatom prečo už tomu prídete na kĺb. Do hľadania odpovedí zapojte aj svojich kolegov. Túto jednoduchú metódu môžete naučiť ostatných pracovníkov, aby k vám prichádzali rovno s návrhom riešenia. 

5# Sledujte včas kvalitu

Kvalitu produktov môžete kontrolovať na konci výrobného procesu. Keď sa ale zameriate aj na jeho priebeh zamedzíte aj plytvaniu časom, materiálom a včas podchytíte zbytočné opotrebovanie strojov. V tej chvíli sa riaďte princípom, ktorý nesie japonský názov Jidoka. Jeho zmyslom je zaistiť kvalitu výrobného procesu tu a teraz. To znamená, že sa zastavíte, zistíte, kde je chyba a pokračujete až po jej odstránení. Zodpovednosť za dodržiavanie tohto princípu patrí do rúk každého zamestnanca. 

6# Využite optimálne kapacitu strojov

Pozrite sa, aká je vaša výroba ohybná. Čo všetko obnáša nastavenie strojov pri zmene výroby na iný produkt a koľko času na to treba. Tu vám dobre poslúži metóda SMED (single minute exchange of dies), ktorá pomôže všetky kroky analyzovať a skrátiť čas zastavenia strojov na minimum. To docielite, keď sa zameriate na organizáciu práce počas nastavovania, tréning tímu, potrebné technické vybavenie a neustále vylepšovanie – teda kaizen.

Široká ponuka produktov na e-shopu Manutan podporuje zavádzanie štíhlej výroby. Poraďte sa s nami, pokiaľ si neviete rady, ako usporiadať priestor výroby alebo aké produkty na to využiť. Napíšte nám alebo zavolajte, radi s vami všetko preberieme. 


Písali sme o:

Ďalšie články, ktoré vám pomôžu